1402/833
Carl Thore
“Trava”. Pendel af kobber med indvendig hvidlakering. Udført hos Granhaga Metallindustri, Sverige. H. 19. Diam. 39.
Carl Thore er et pseudonym for designeren Sigurd Lindkvist.
Almindelig brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 7. januar 2014
Vurdering
Hammerslag