2417/944
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Øreklapstol med ben af kirsebær. Sider, ryg og løse hynder betrukket med rødbrunt skind. Designet 1963. Model 2204. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik, 1996.
Stand
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker.
Auktion
Moderne kunst og design, 23. april 2024
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
2 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|