903/​751

Per Sax Møller (f. Tikøb 1950)

Skulpturel vandkande af sterlingsølv. Sign. Per Sax Møller 2004 samt stemplet Per Sax Møller, Copenhagen. Vægt 654 g. Unik. H. 18,3.

Udstillet: “Per Sax Møller - Årets sølvsmed 2008”, Museet på Koldinghus. Illustreret i udstillingskatalog s. 16.

Sølv, keramik, møbler, belysning og tæpper, 30. september 2021

Vur­dering

25.000 DKK

Hammerslag

24.000 DKK