2022/553
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 22”. Et par lænestole med stel af stål. Sæde og ryg betrukket med sort skind. Formgivet 1956. Udført og mærket hos Fritz Hansen. (2)
Dette emne handles i fuldmoms
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds og mindre områder, hvor skind er slidt af.
Moderne kunst og design, 26. maj 2020
Vurdering
Hammerslag