2022/​553

Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)

“PK 22”. Et par lænestole med stel af stål. Sæde og ryg betrukket med sort skind. Formgivet 1956. Udført og mærket hos Fritz Hansen. (2)

Dette emne handles i fuldmoms

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds og mindre områder, hvor skind er slidt af.

Moderne kunst og design, 26. maj 2020

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

12.500 DKK

(Autobud) 12.500 DKK
12.000 DKK
(Autobud) 11.500 DKK
11.000 DKK
10.500 DKK