Julius Exner (f. København 1825, d. sst. 1910)
En kvinde fra Amager klædt i ungkonedragt sidder ved sin væv og vinder garn. Sign. Julius Exner 1879. Olie på lærred. 65×51.
Mindre krakeleringer. Enkelte retoucheringer samt enkelte minimale ridser. Behov for rensning.