1950/260
Tre tyske glas prydede med slibninger, et tulipanformet med hyrdescene og tekst; et med facetteret cuppa med paladssceneri og tekst samt et med landskab, tekst og guldkant. Bøhmen - Slesien, 18. årh. H. 12,5–15 cm. (3)
Glas med facetter har mindre kantafslag på mundrand. Glas med guldkant er slebet ned. Almindelig brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. december 2019
Vurdering
Hammerslag