1950/​260

Tre tyske glas prydede med slibninger, et tulipanformet med hyrdescene og tekst; et med facetteret cuppa med paladssceneri og tekst samt et med landskab, tekst og guldkant. Bøhmen - Slesien, 18. årh. H. 12,5–15 cm. (3)

Glas med facetter har mindre kantafslag på mundrand. Glas med guldkant er slebet ned. Almindelig brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 9. december 2019

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK