Mogens Balle (f. København 1921, d. Asmindrup 1988)
“Var det en aften i Asmindrup”, 1972. Sign. MB; sign. og stemplet på bagsiden. Olie på lærred. 33×41.
Udstillet: “M59”, 1972, kat. nr. 11. Litteratur: Henning Smidths fortegnelse over Mogens Balles værker, www.smidth.dk/balle, kat. 1972–011.
Malerier, grafik & fotografier, 27. september 2017