2009/​135

Dansk kaffe- og teservice af sølv, bestående af tekande, vandkande, sukkerskål, flødekande, tesi, samt ej samhørende kaffekande, godroneret korpus og låg, kaffekande med vaseformet lågknop. Michelsen 1917, Grann&Laglye 1918–1921. Vægt 2075 gr. H. 5–19 cm. (7)

Fremstår med alders- og brugsslitage. To kander med løse hanke, en mangler elfenbensring, lille indtryk på låg af kaffekande.

Ældre malerier, møbler og varia, 24. februar 2020

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

5.000 DKK

11 bud

5.000 DKK
4.800 DKK
4.600 DKK
(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK
3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK