2009/135
Dansk kaffe- og teservice af sølv, bestående af tekande, vandkande, sukkerskål, flødekande, tesi, samt ej samhørende kaffekande, godroneret korpus og låg, kaffekande med vaseformet lågknop. Michelsen 1917, Grann&Laglye 1918–1921. Vægt 2075 gr. H. 5–19 cm. (7)
Fremstår med alders- og brugsslitage. To kander med løse hanke, en mangler elfenbensring, lille indtryk på låg af kaffekande.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. februar 2020
Vurdering
Hammerslag
11 bud