Mikhail Ivanovich Avilov (f. Skt. Petersborg 1882, d. sst. 1954)
“Taras Bulba og hans sønner”. Sign. M. Avilov (med kyrilliske bogstaver). Olie på malepap. 51×68.
Taras Bulba er en romantisk historisk novelle (1835) af den russiske forfatter Nikolai Gogol (1809–1852). Novellen beskriver livet for den aldrende Zaporozhinske kossak Taras Bulba and hans to sønner, Andriy og Ostap.
Proveniens: Erhvervet af danske sælgers farfar, som rejste i Rusland i 1920'erne.
Russisk kunst, 30. november 2018