905/​319

C. F. Harsdorff, tilskrevet (f. 1735, d. 1799, dansk arkitekt)

Dansk Louis XVI skrivebord af mahogni med dekoration af forgyldt træ, udtrækkelig plade med rødt gyldentrykt læder, hvorunder opløftelig kasette med skuffer, den ene med blæk og sandhus af porcelæn dekoreret med blomster Kgl.P., sarg med jalousidøre, runde tilspidsede ben, spole hjul af messing. 18. årh.s slutning. H. 135. L. 109. B. 62.

Arkitekt Caspar Frederik Harsdorff repræsenterede den enkle og nyklassicistiske stil, der var en reaktion på rokokostilen. Et par af hans bedste eksempler er Harsdorffs eget hus på Kongens Nytorv 3–5 (opført 1780) og Erichsens Palæ på Kongens Nytorv (opført 1799). Han arbejdede også gerne som indretningsarkitekt, hvorved han ikke blot var banebrydende inden for arkitektur, men også for tegning og fremstilling af møbler. På grund af sine evidente talenter blev C. F. Harsdorff udnævnt til hofbygmester og professor. Han fik flere elever, blandt andre den vennen og kollegaen C.F. Hansen, der også tegnede flere bygninger i København - for eksempel Domhuset på Nytorv, Vor Frue Kirke, Metropolitanskolen, Universitetet samt det andet Christiansborg Slot, hvoraf slotskirken endnu er bevaret. Flere møbelsnedkere lod sig inspirere af C. F. Harsdorffs stilretning - en inspiration, der tydeligt ses i nærværende skrivebord.

Møbler, kunsthåndværk og tæpper, 1. december 2021

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

25.000 DKK