2115/148
Albert Petersen (f. Haslev 1875, d. København 1957)
Portræt af en sjællandsk bondekone. Sign. Albert Petersen. Olie på lærred. 77×63.
Proveniens: Udstillet på Parisersalonen i 1922.
Krakeleringer. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 12. april 2021
Vurdering
Hammerslag