872/​1404

Dmitri Grigorievich Levitsky, hans kreds, ca. 1800

Portræt af Storfyrstinde Alexandra Pavlovna af Rusland (1783–1801), med løst hængende krøllet hår med sløjfe af grønt og lyserødt silkebånd, iført grøn kjole med kniplinger og lyserødt silkeskærf, bærende den russiske Skt. Anna ordens bryststjerne. Usigneret. Olie på lærred monteret på lærred. 62×49. Nyrokoko ramme, 19. årh.

Dmitri Grigorievich Levitskys originale portræt fra 1790'erne måler 51×62, og ejes af Palads Museet i Pavlovsk.

Proveniens: Erhvervet 1923–1927 i Skt. Petersborg af Richard og Erica Zeiner-Henriksen. Da ægteparret flyttede ind i Saltykov Paladset i Skt. Petersborg 1923, hang portrættet her i deres nye bolig fra Saltykov familiens tid. Paladset var oprindeligt en gave fra Zaritsa Katharina II den Store til Fyrst Nikolai Ivanovich Saltykov. Det skete i taknemmelighed for hans opgave som lærer for hendes børnebørn, Zarevich Alexander Pavlovich (I) og Storfyrst Konstantin Pavlovich, brødre til Storfyrstinde Alexandra Pavlovna. Det er derfor muligt, at nærværende portræt fra begyndelsen også var en gave fra zarfamilien til Saltykovfamilien.

Storfyrstinde Alexandra Pavlovna blev født i Skt. Petersborg som tredje barn og ældste datter af Zarevich Paul Petrovich (I) og Zarevna Maria Feodorovna af Rusland. Bedstemoderen, Zaritsa Katharina II den Store mente iøvrigt, at den lille storfyrstinde var grim, men mente dog senere, at hun i det mindste var klog. Storfyrstinde Alexandra Pavlovna blev gift i 1799 med Ærkehertug Josef af Østrig (1776–1847), men døde i Wien allerede i 1801, kun 17 år gammel.

Russisk kunst og ikoner, 9. juni 2017

Vur­dering

75.000–125.000 DKK

Hammerslag

600.000 DKK