H. G. F. Holm (f. Berlin 1803, d. København 1861)
Vesterports nedbrydning. Sign. Holm 1859. Pen og vandfarve på papir monteret på papir. Bladstørrelse 21×31.
Erik Housteds fortegnelse over Fattig-Holms malerier, 1994, nr. 4.002
Litteratur: Erik Housted, “Fattig-Holm. Tre Guldalderskæbner”, 1994. Tegning afbildet fig. 273 og omtalt s. 351.
Proveniens: Kunsthandler M. Grosell. Winkel & Magnussen auktion 63, 1932 nr. 111. Grosserer Henry Nexøe-Larsens samling, Hindemae, dennes auktion, Bruun Rasmussen 391, 1979 nr. 49. Kunsthallen 350/234 marts 1985.
Gulnet og med foxing. Undersøgt i rammen.
Kunst på papir, 29. juli 2024
22 bud