2132/62
Fladlåget standkiste af egetræ, udskåret med tre apostle og ornamentik, i siderne bærehåndtag af jern. Delvis 18. årh. H. 59. B. 116. D. 45.
Ridser og mærker. Restaureret. Brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. august 2021
Vurdering
Hammerslag