2122/902
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Syveren”. Sæt på fire spisestole med stel af forkromet stål. Formbøjet skal betrukket med sort skind. Model 3107. Formgivet 1955. Udført og mærket hos Fritz Hansen. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med trykmærker. Skind med ridser, mærker og mindre krakeleringer.
Moderne kunst og design, 1. juni 2021
Vurdering
Hammerslag
22 bud