“Green and Gold” Canton service af porcelæn, dekoreret i farver og guld med figurer, bladværk og sommerfugle. Kina, tidlig 20. årh. (24)
Bestående af: 1 tepotte, 1 sukkerskål, 1 flødekande, 8 par kopper, 1 skål, 1 ovalt fad med gennembrudt fane, 11 tallerkener (diam. 21 cm.) - to tallerkener med mindre variation.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Skål med mindre afslag og reparation ved rand, tre tallerkener med mindre afslag på kant, nogle kopper med minimale afslag på kant.
Ældre malerier, møbler og varia, 29. november 2021
28 bud