Peter Tereszczuk (f. 1875, d. Wien 1963)
Bordlampe af patineret bronze og elfenben i form af ung pige under en blomst, blomsterhoved prydet med opaler. Sign. P. Tereszczuk. 20. årh.s begyndelse. H. 40 cm.
Der garanteres ikke for funktionaliteten. Ansigt og venstre hånd med revne/revner. To opaler udskiftede (antagelig ej opaler), de andre to med krakeleringer. Visse lande uden for EU (tredie lande) forbyder import af effekter som indeholder materialer fra truede arter. Dette katalognummer kan være omfattet af en sådan bestemmelse, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler.
Ældre malerier, møbler og varia, 8. marts 2021
14 bud