Keld Helmer-Petersen (f. København 1920, d. 2013)
Ti originale vintagefotografier fra serien “Set i vand”, 1965. Usign. Sølvgelatineprint i original lærredsæske blindstemplet “Udgivet 1965 af Ole Palsby Hovedvagtsgade 8 København” på bagsiden. Bladmål 16×23, æskemål 17×24. (10)
Litteratur: Keld Helmer-Petersen: Frameworks. 1993. P. 208 and 211; Keld Helmer-Petersen: Photographs 1941–1995. 2007, P. 151, 180 and 182; Michael Sheridan: Poul Kjærholm Møbelarkitekt, 2006. P. 179 and 194.
Minimale håndteringsmærker.
Moderne kunst og design, 15. september 2020