903/​518

Erich Buchholz (f. Bromberg, Tyskland 1891, d. Berlin 1972)

“Aufgeschlagenes Buch”. Sign. på bagsiden Erich Buchholz 22, Holzbild. Betegnet “H.G. 410” for Hjlamar Gabrielssons samling. Relief af bemalet træ. 50×44. Uindrammet.

Proveniens: Hjalmar Gabrielsson, Göteborg. Proveniens: Svensk privatsamling.

Erich Buchholz er en af de helt centrale skikkelser i udviklingen af det non-figurative maleri i Tyskland. Hans studie i 15 Herkulesufer i Berlin er et samlingssted for flere af tidens avantgarde kunstnere, såsom malerne Kurt Schwitters og Hannah Höch, samt forfatteren Raoul Hausmann, der er en af de ledende figurer indenfor den tyske Dada-bevægelse. Endvidere udstiller Buchholz flittigt, eksempelvis i 1922 på ”Constructivism and Suprematism”, Van Diemer Gallery, sammen med blandt andet László Moholy-Nagy, László Péri og El Lissitzky.

Udover billedkunsten spænder hans palet sig dog vidt fra scenografi til arkitektur, reklamegrafik og produktdesign. Fra starten af 20erne vender Buchholz’ sig primært mod de nye designområder indenfor arkitektur og typografi. Buchholz kunst bliver stemplet som ”Entartete” af de tyske National Socialister i 1933, han arresteres flere gange og kan således ikke erhverve sig som kunstner igen før efter 2. verdenskrig. I 50–60erne genopdages Buchholz og opnår et bredere publikum gennem en fornyet interesse for de konstruktivistiske strømninger.

Buchholz første soloudstilling er i 1921 på Galerie Der Sturm i Berlin, hvor han viser en serie på seksten træklodser. Den første af disse var oprindeligt tænkt som som træsnit, men gradvist begynder han at betragte det som et selvstændigt kunstværk. "Aufgeschlagenes Buch” fra 1922, som vi udbyder på auktionen, er således meget karakteristisk for Buchholz virke, farve- og materialebrug, og et udtryk for hvorledes han kombinerer teknikker fra det maleriske og grafiske virke.

Malerier, skulpturer og lydoptagelse med John Lennon, 28. september 2021

Vur­dering

250.000–275.000 DKK

Hammerslag

360.000 DKK