2139/1208
Skønvirke smykkesamling af sølv bestående af fire brocher delvist prydet med cabochonslebet rav og karneol og bæltespænde. L. brocher ca. 2,2×5,8 cm., 2,3×8,0 cm., 3,7×4,7 cm. og 4,2×4,9 cm. L. bæltespænde ca. 9×7,5 cm. (5)
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Bæltespænde mangler hægte.
Smykker og Fashion, 29. september 2021
Vurdering
Hammerslag