1922/11
Christian Blache (f. Aarhus 1838, d. København 1920)
Fra lerskrænterne ved Hirtshals. Sign. Chr. Blache, 1906. Olie på lærred. 58×95.
Udstillet: Charlottenborg, 1906, nr. 44.
Krakeleringer. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier og møbler, 27. maj 2019
Vurdering
Hammerslag