2142/894
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 22”. Lænestol med stel af stål. Sæde og ryg udspændt med patineret brunt skind. Formgivet 1955. Udført og mærket hos E. Kold Christensen.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med defekter og huller.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
14 bud