2142/105
Kande af keramik, globulær form og med trekløvermunding. Antagelig dansk oldtid. H. 17 cm.
Proveniens: Fra en dansk samling, før-1990.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Kalkaflejringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
15 bud