1934/4
Fem Rococo armstole af bøgetræ, udskåret med blomster og bladværk, svungne armlæn, cabriole ben. Delvist sign. 18. årh. (5)
Jean François Marcoul Langon. Borgerskab i 1769.
Proveniens: Hidrørende fra et fransk slot.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Ormehuller. Løs i samlingerne. Betræk med slitage.
Ældre malerier og møbler, 19. august 2019
Vurdering
Hammerslag