1934/​4

Fem Rococo armstole af bøgetræ, udskåret med blomster og bladværk, svungne armlæn, cabriole ben. Delvist sign. 18. årh. (5)

Jean François Marcoul Langon. Borgerskab i 1769.

Proveniens: Hidrørende fra et fransk slot.

Brugsslitage. Ridser og mærker. Ormehuller. Løs i samlingerne. Betræk med slitage.

Ældre malerier og møbler, 19. august 2019

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

8.000 DKK

8.000 DKK