Foto endnu ikke klar
893/​260

Dansk rokoko chatol af guldstafferet træ og nøddetræ, ligeknækket underdel med buet front og tre store skuffer, derover smal skuffe og skriveklap bag hvilken små skuffer og skab, beslag af forgyldt bronze og bly. 18. årh.s midte. Senere overdel med to døre og forgyldt topstykke med fugl og senere underdel udskåret med bladværk 19. årh.s midte. H. 290. B. 140. D. 70.

Proveniens: Sjællandsk herregård.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: furniture@bruun-rasmussen.dk

Møbler, tæpper og varia , 26. februar 2020

Vur­dering

80.000–100.000 DKK

Hammerslag

75.000 DKK