2013/​293

Kinesisk figur af patineret bronze i form af Guanyin med rester af forgyldning, siddende på klippe med barn. Qing. 18.-19. årh. H. 16.

Den ene fod udskiftet, den anden med reparation. Lodning på bagsiden af hovedet. Brud på bagsiden af klippe, manglende tjenere i siden. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 23. marts 2020

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

750 DKK

(Autobud) 750 DKK
700 DKK
650 DKK
(Autobud) 600 DKK
600 DKK
550 DKK
(Autobud) 500 DKK
480 DKK
250 DKK