872/​36

L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)

“Gadeparti fra Nyhavn. Venstre Side set fra Kongens Nytorv”. 1884. Sign. L. A. Ring. Olie på lærred. 21×28.

H. Chr. Christensens fortegnelse over L. A. Rings malerier nr. 25 med beskrivelsen “Samme Motiv, men mindre” (end nr. 24, se kat. nr. 35).

Litteratur: Peter Hertz: “Maleren L. A. Ring”, 1934, omtalt s. 118.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 30. maj 2017

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

24.000 DKK