2450/​866

Stol med stel af eg, sæde og ryg med originalt patineret cognacfarvet skind. model B 103. Udført og mærket hos Planmøbel, Århus. 1940–50'erne.

Litteratur: “Nyt Tidsskrift for Kunstindustri”, nr. 12, 1942, på annoncesiderne.

Litteratur: Dansk Kunsthåndværk, nr. 3, marts 1950, på annoncesiderne.

Litteratur: Planmøbel katalog, ca. 1950.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Let løse samlinger. Patineret skind med skjolder og krakeleringer. Sæde med revne i skindet.

I Aarhus
Vur­dering

4.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?