2131/​1135

Jens Christian Thejls

Halsring af 18 kt. guld prydet med talrige polerede grønne turmaliner. Diam. ca. 12,5 cm. Vægt ca. 42 g.

Original æske medfølger.

Fremstår med alders- og brugsslitage. To guldstave mangler. En turmalin er knækket.

Smykker og Fashion, 4. august 2021

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

8.500 DKK