2043/255
Fire skeer af sølv mestre Gert Nielsen Thorbrügger, ant. etableret 1744 Kolding; Martin Hinrich Petersen, borgerskab Haderslev 1784 og Frende Hansen Frendesen, borgerskab Tønder 1816. Samt en af sølvholdig metal. Sønderjylland m.m. 18.-19. årh. L. 19,5–22 cm. (5)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Graveringer og punslinger.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag