2448/​92

Grønlandsk fugleskindstæppe af sammensyede skind i gentagelsemønster. Bagsiden monteret med sækkelærred. Aasiaat/Egedesminde. Ca. 1930. 92×183.

Proveniens: Anne Marie Fuglsang-Damgaard. Præstefrue i Egedesminde 1931–1934. Gift med præst og senere seminarieforstander Adelbert Fuglsang-Damgaard, Godthåb/Nuuk 1934–1945.

To områder med manglende fjer. Syninger gået op enkelte steder. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

21.000 DKK

38 bud

1125598 21.000 DKK
947740 (Autobud) 20.000 DKK
1125598 20.000 DKK
947740 17.000 DKK
1125598 (Autobud) 16.500 DKK
947740 16.000 DKK
1125598 15.500 DKK
947740 15.000 DKK
1125598 14.500 DKK
947740 14.000 DKK
1125598 13.500 DKK
947740 (Autobud) 13.000 DKK
1125598 12.500 DKK
947740 (Autobud) 12.000 DKK
1125598 11.500 DKK
947740 11.000 DKK
1125598 10.500 DKK
947740 (Autobud) 10.000 DKK
1125598 9.500 DKK
947740 9.000 DKK
833546 8.500 DKK
947740 (Autobud) 8.000 DKK
833546 7.500 DKK
947740 7.000 DKK
833546 6.500 DKK
947740 (Autobud) 6.000 DKK
958494 6.000 DKK
947740 (Autobud) 5.500 DKK
833546 5.000 DKK
947740 4.800 DKK
958494 (Autobud) 4.600 DKK
947740 4.400 DKK
958494 (Autobud) 1.750 DKK
833546 1.700 DKK
958494 (Autobud) 1.650 DKK
833546 1.600 DKK
958494 1.550 DKK
1125598 1.500 DKK