2014/306
Stort kaminur af forgyldt bronze. Rokokoform, 19. årh.s slutning. H. 58. B 65. D. 30.
Ifølge traditionen har uret tidligere stået på Kokkedal Slot i Nordsjælland.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Bemærk venligst: Bruun Rasmussen garanterer ikke for urværkets funktionsduelighed. Pendul og optræksnøgle medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. marts 2020
Vurdering
Hammerslag