2014/​306 Stort kaminur af forgyldt bronze. Rokokoform, 19. årh.s slutning. H. 58. B 65. D. 30.

Be­skriv­el­se

Stort kaminur af forgyldt bronze. Rokokoform, 19. årh.s slutning. H. 58. B 65. D. 30.

Ifølge traditionen har uret tidligere stået på Kokkedal Slot i Nordsjælland.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Bemærk venligst: Bruun Rasmussen garanterer ikke for urværkets funktionsduelighed. Pendul og optræksnøgle medfølger.

Ældre malerier, møbler og varia, 30. marts 2020

Vur­dering

15.000 kr.

Hammerslag

12.000 kr.

12.000 kr.