Et daktylitek med 73 gemmer udført i gips efter relieffer fra antikken. Æsken indvendigt betegnet med navnene på motiverne samt “Si fanno in Roma da Bartolomeo Paoletti, e Pietro figlio dimoranti di studio a Piazza di Spagna num 49”. (udført i Rom af Bartolomeo Paoletti og søn, Pietro, i værkstedet Piazza di Spagna nr. 49). Æske H. 5 cm. L. 32 cm. B. 21 cm.
Proveniens: Benjamin Wolff (1790–1866) (Lugt 420). Herefter nedarvet i familien. Bruun Rasmussen Kunstauktioner 1822/8662
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 8. marts 2021
16 bud