Foto endnu ikke klar
846/​811

Theo Wolvecamp (f. Hengelo 1925, d. 1992)

Komposition, 1958. Sign. Wolvecamp. Tusch på papir. Lysmål 46×57.

Udstillet: “Cobra”, Musée d'Art Moderne et d'Art Contemporain, Liege 1993. Udstillet: Cobra museum voor moderne kunst, Amstelveen 1996. Proveniens: Hidrørende fra Karel van Stuijvenbergs samling.

Moderne malerier og grafik, 5. marts 2014

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

7.500 DKK