1908/​522

Kai Kristiansen (f. 1929, Møbelarkitekt)

Fritstående skrivebord af palisander opsat på medestel, front med seks skuffer, bagside med to skabe. Model 70. Udført hos Feldballes Møbelfabrik, Århus. 1960'erne. H. 72. L. 172. B. 85.

Præsenteret på Købestævnet i Fredericia, 1958.

Litteratur: “God Form”, udstillingskatalog 1958, s. 8.

Mobilia nr. 35–36, juni-juli 1958, på annoncesider.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Nøgle medfølger. Bagbeklædning i skabe mangler. Skabe med defekt og manglende nøglehulsforing.

Moderne kunst og design, 19. februar 2019

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag