905/100
Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941)
Udsigt til Esrum Sø fra porten ved en stråtækt gård. Sign. P. Mønsted Sørup 1937. Olie på lærred. 50×70.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 515, 1988 nr. 188, afb. s. 27.
Malerier og tegninger, 30. november 2021
Vurdering
Hammerslag