Foto endnu ikke klar
888/​676

Astrid Holm (f. København 1876, d. sst. 1937)

Liggende kvindelig model. Sign. [As]trid Holm 1910, første del af signaturen mangler. Kul og lavering på pergament. Lysmål 30×60.

Tegningen stammer frå året 1910, hvor Astrid Holm var elev på Henri Matisses malerskole i Paris. I 1915 udstilledes værker af Astrid Holm to gange på Den Frie Udstilling dels i februar og separat med udstillingen “Astrid Holm. Udstilling af arbejder 1910–1913” og senere sammen med Jais Nielsen under overskriften “Astrid Holm - Jais Nielsen. Malerier - Tegninger”.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier, grafik og fotografier, 25. september 2019

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

13.000 DKK