2418/664
Hans Scherfig (f. København 1905, d. Fredensborg 1979)
“Flamingoer”. Sign. Scherfig 1978, 156/295. Litografi i farver. Lysmål 42×26.
Litteratur: Lamberth “Jungle og savanne” nr. 37.
Papiret er en anelse gulnet. Undersøgt i ramme.
Moderne kunst og design, 30. april 2024
Vurdering
Hammerslag
15 bud