899/​1565

Palle Suenson, tilskrevet (f. 1904, d. 1986)

Spisebord af massiv eg med hollandsk udtræk, top med profilerede kanter. Runde ben med “sko” af messing. Antagelig udført på bestilling ca. 1930–40'erne. H. 75. L. 140/280. B. 83.

Brugslitage. top med finér gennemslibning. ridser, mærker , stød og mindre finér afslag. enkelte afslag på profilerede kanter. Udtræksplade med afslag på indre kant. møtrikker mangler. Plader ujævne.

Design, 10. december 2020

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag