2434/​563

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

“Den Spanske Stol”. Armstol af eg, beklædt i sæde og ryg med patineret cognacfarvet kernelæder. Model 2226. Designet 1958. Udført hos Fredericia Stolefabrik.

Litteratur: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, s. 136–37.

Litteratur: Frederik Sieck, “Dansk Møbelkunst”, s. 177.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Nogle defekte syninger.

I Aarhus
Vur­dering

15.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

11 bud

1163388 16.500 DKK
920747 (Autobud) 16.000 DKK
1163388 16.000 DKK
920747 (Autobud) 15.500 DKK
805517 15.000 DKK
920747 (Autobud) 14.500 DKK
805517 14.000 DKK
920747 13.500 DKK
1136317 13.000 DKK
1148496 12.500 DKK
864665 12.000 DKK