1512/616
Jo Hammerborg (f. 1920, d. 1982)
“Horisont”. Udfoldelig væglampe af messing, monteret på metalophæng med teakfinér. Udført hos Fog & Mørup. Max. L. 84.
Litteratur: Fog & Mørup katalog 1960erne, afb. s. 31.
Almindelig brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 17. marts 2015
Vurdering
Hammerslag
13 bud