1912/1682
Japansk usabata af patineret bronze, sider støbt i relief med traner og skildpadde. Meiji 1868–1912. H. 31. Diam. 35. Samt røgelseskar af støbejern, låg prydet med flyvende traner. Sign. H. 7,5. L. 25. B. 25. (2)
Buler, ridser og mærker. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 21. marts 2019
Vurdering
Hammerslag