1831/774
Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)
Organisk formet sofabord af massiv teak. Udført hos Aarhus Polstrermøbelfabrik. H. 49. L. 163. B. 80.
Litteratur: Mobilia nr. 35–36, juni-juli 1958.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hakker.
Moderne kunst og design, 31. juli 2018
Vurdering
Hammerslag
21 bud