915/​76

Jens Juel (f. Balslev på Fyn 1745, d. København 1802)

To unge kvinder, der med forførende blik kigger på beskueren. Den ene hviler sit hoved på en pude, i håret har hun en lyserød rose.Den anden en hyrdinde holder en hyrdestav i hånden. Efter franske forbilleder. 1767/68. Usignerede. Olie på lærred. Hver 44×37. (2).

Redigering af emne foretaget 4. september 2023.

NB She has a pink rose in her hair. The other, a shepherdess with a large pearl earring holds a shepherd's staff in her hand. Inspired by French paintings for example Jean Baptiste Greuze (1725–1805). 1767/68. Unsigned. Oil on canvas. 44×37 cm each.

Se Ellen Poulsens fortegnelse over Jens Juels malerier nr. 57. Nærværende malerier af de to charmerende unge damer er en gentagelse af nr. 57 udført af Jens Juel.

Proveniens: Hindsgavl. Nedarvet af familien Basse Fønss til i dag.

Malerier og tegninger, 18. september 2023

Vur­dering

50.000–75.000 DKK

Hammerslag

160.000 DKK