Lucian Randolph Ercolani (f. 1888, d. 1976)
Et sæt på seks stole af bøg og elm med vertikale krydssprosser i ryg, “dobbelt” krydssprosser under sæde. Løse sædehynder betrukket med brunt ternet stof. Udført 1960'erne for Ercol, Storbritannien. (6)
Fremstår med alders- og brugsslitage herunder defekter samt reparationer, ridser og mærker, spor af lim. Hynder med slitage smuds og defekter. Underside af sæder monteret med metal “knapper” til fæstning af sædehynder.
Moderne kunst og design, 14. april 2020
34 bud