1950/1108
Perle- og diamantbroche af 18 kt. guld “Pigne” prydet med kulturperler og talrige brillantslebne diamanter. Farve: Top Wesselton (F-G). Klarhed: VVS-VS. Perlediam. ca. 8,9 mm. Ca. 4,5×4,5 cm. Vægt ca. 32,8 g. Signeret Bulgari.
Original æske medfølger.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.
Smykker, 11. december 2019
Vurdering
Hammerslag