Sigvard Hansen (f. København 1859, d. Hellerup 1938)
Portræt af konferensrådinde Anna Margrethe Veronique Falbe-Hansen (1852–1926), g. m. konferensråd V. A. Falbe-Hansen (1841–1932). Usigneret. Olie på lærred. Oval. 80×56.
Anna Margrethe Veronique Falbe-Hansen var Sigvard Hansens svigermor, qua sit ægteskab med Anna Mariette Falbe-Hansen (f. 1871).
Proveniens: Anthon Falbe-Hansen. Nedarvet fra kunstneren i dennes familie og herefter til nuværende ejere.
Enkelte retoucheringer. Områder med krakeleringer. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. oktober 2020