2426/​2037

Dobbeltkapslet lommrur af 14 kt. guld. Ankergang og kroneoptræk. Hvidemaljeret urskive med sorte arabertal samt små sekunder. Støvkapsel af metal. Ø 54 mm. Uret vejer ca. 89 g. 1920'erne. Forgyldt urkæde medfølger.

Hårrevner på urskive. Løs bagkapsel. Mindre buler, ridser og mærker. Krone og ring let irret. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

4.000–5.000 DKK

Hammerslag

5.000 DKK

818051 5.000 DKK
999018 (Autobud) 4.800 DKK
818051 4.600 DKK
999018 2.200 DKK
846622 2.100 DKK
900678 2.000 DKK