2023/​579

Elof Risebye (f. Frederiksberg 1892, d. 1961)

“Jorden”, 1955. Sign. Risebye, titel på bagsiden. Olie på lærred. 149×171.

Udstillet: “Professor Risebye - Mit Livs Maleri”, Den Frie Udstilling, København, 9. - 25. april 1960, kat. nr. 129. Udstillet: “Risebye + Kiærskou”, Vejen Kunstmuseum, 19. september - 22. november 2009 og Museet for Religiøs Kunst, Lemvig, december 2010 - februar 2011, mindre versioner af motivet geng. i kat. s. 144. Proveniens: Bruun Rasmussen Kunstauktioner, auktion nr. 174, kat. 310., februar 1965. Proveniens: Konsul Arne Nielsens Samling, Odense.

Mindre krakeleringer og afskalninger. Lærredet er tyndt i nogle partier. Behov for opspænding.

Moderne kunst og design, 2. juni 2020

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

3.000 DKK